Ön Germeli Beton Demeti

ÇELİK HALAT OLARAK İNŞAAT SEKTÖRÜNÜN GELECEĞİNİ ŞEKİLLENDİREN ÖN GERMELİ BETON DEMETİ ÜRETİYORUZ.

Temel Avantajlar

Beton Demeti, öngermeli ve ardgermeli köprü kirişi imalatı, prefabrik yapı elemanları, zemin ve maden ankrajları, nükleer santraller, silo inşaatları, konut ve ticari yapı inşaatları gibi alanlarda, ASTM, BS, EN ve TSE standartlarına göre üretilmektedir.

Öngerme nedir?

Öngerme, bir yapıya dış yüklerin uygulanmasından önce veya onunla aynı zamanda, yapay olarak daimi gerilmeler uygulanmasıdır. Betonun öngerilmesi için, çeşitli tiplerde, ebatta ve mukavemetlerde özel olarak imal edilmiş teller ve demetler kullanılmaktadır. Öngermeli beton çelik elemanları yüksek karbon, vanadyum alaşımlı özel filmaşinlerden, belirli bir yük ve düzenli bir ısıl işlem sonrasında geriliminin alınması ile üretilmektedir.

Öngermeli beton demetlerin yapısı

Öngermeli beton yapılarda, başlangıçta uygulanan öngerme, betonun büzülmesi ile sünmesinden ve öngerme çeliklerinin gevşemesinden dolayı, zamanla azalır. Bu sebepten, çeliğin sabit boy altında gevşemesi ve ya gerilim kaybı olarak tanımlanan özelliği, öngermeli beton yapıların tasarımında dikkate alınan önemli parametrelerden biri olmaktadır.

Öngerme özelliği kazandırılan ürünlerin avantajları:

  • Daha yüksek akma ve kopma mukavemeti,
  • Yorulma ve korozyona karşı üstün dayanıklılık,
  • Tutarlı yük-uzama ilişkisi,
  • Üstün düzleşme özelliği.

Kullanım Tedbirleri;

Öngermeli beton demetinin kullanılması esnasında alınması gereken tedbirlerden bazıları;

  • Öngermeli beton çeliği yoğun ısı kaynaklarına karşı hassastır. Yoğun ısınmaya maruz bırakılması, çeliğin içyapısını ve mekanik özelliklerini değiştirebilir
  • Yükleme ve boşaltma minimum miktarda yapılmalı, mekanik özelliklerin değişmemesi için çelik üzerinde aşındırma ve basınçtan kaçınılmalıdır.
  • Dışarıda depolama için makara ve ya bobinler zemin seviyesinin üstünde istiflenmeli ve yoğuşmayı önlemek için iyi hava dolaşımı sağlayacak şekilde örtülmelidir.